Kuchnia ze smakiem

Szałwia zielem magicznym

Szałwia była swego czasu rośliną kultową. Już za czasów starożytnego Egiptu składano jej hołd, czując należyty respekt przed uzdrawiającymi mocami. Każdy zbiór szałwii poprzedzony być musiał odpowiednim rytuałem. Roślina ta, w sposób niezwykły zdążyła się zakorzenić w ludzkich umysłach. Szczerze wierzono, iż moc, tkwiąca w jej liściach jest skuteczną obroną przed atakiem demonów i złych duchów. Oprócz tego, człowiek, który należycie wprawił się w magicznych technikach, za pomocą szałwii, posiąść mógł moc ożywiania umarłych.

Ziele to stosowano często, kiedy któryś z pacjentów uskarżał się na kłopoty ze wzrokiem. Warto dodać, iż szałwia była niegdyś nieoceniona, jeśli w grę wchodziły objawy padaczki albo gorączki.

Obecnie nikt raczej nie składa hołdu zielonym listkom, próbując przegnać najbliższe demony, jednakże medycyna nadal uważa szałwię za wyjątkowy naturalny medykament. Ta skromna roślina posiada wiele dział, które jest w stanie wytoczyć w walce z najtrwalszymi bakteriami. Oprócz działań bakteriobójczych, szałwia doceniana jest jako środek, łagodzący bóle gardła. Może też okazać się pomocna w przypadku zapalenia ropnego dziąseł.

Wszyscy zgadzają się ochoczo i tłumnie, że szałwia należy do czołówki roślin, mających zbawienny i prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Pamiętać trzeba jednak, iż każdy medal, nawet najpiękniejszy, posiada dwie strony. Nie inaczej jest w przypadku szałwii. Ta bowiem, ukrywa w sobie tujon, którego zbyt wysoka dawka prowadzić może do otępienia, przykrych skurczów czy nudności.

Szałwia może okazać się zbawienna w wielu przypadkach. Niezaprzeczalnie jest jednym z najbardziej drogocennych ziół, jakie rosną na naszym ziemskim padole. Baczyć jednak trzeba, aby z tą dobrocią nie przesadzić.

Wstaw na stronę:

Dodaj do Wykop Gwar Technorati del.icio.us Google Bookmarks

Powrót do listy artykułów

Komentarze

Nie ma komentarzy

Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowana(y) i Twój komentarz pojawi się po sprawdzeniu przez moderatora


Wszelkie prawa zastrzeżone ZjedzTo.pl 2008-2013